You are currently viewing Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetleri Masaya Yatırılıyor

Sentez Medya tarafından yapılan ve siber güvenlik konusunda artık bir klasik olan e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin 6’ncısı 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Merkez Binası’nda gerçekleştirilecek. Bu konuda uzman kabul edilen 20’ye yakın konuşmacının sunumlar yapacağı etkinlikte, ‘’Kamu ve Özel Sektördeki Siber Güvenlik Zafiyetleri 2.0’’ konusu ele alınacak.

Etkinlik bu yıl fiziksel olarak gerçekleştirilecek. Pandemi döneminin hâlâ devam ettiği dikkate alınarak COVID-19 salgını dolayısıyla ilgili kamu otoritelerince alınabilecek yeni tedbirlere istinaden de etkinliğin hibrit şekilde yapılabilmesi alternatifi de hazırlandı. Hibrit yapılması halinde protokol, konuşmacılar, sponsorlar ve gazeteciler etkinlik alanında olurken, ziyaretçiler etkinliği e-Safe’in YouTube kanalından canlı olarak takip edebilecek.  

Zirveyi; CEO’lar, kuruluşların teknoloji ve siber güvenlik üst yöneticileri (CTO’lar ve CSO’lar), siber güvenlik uzmanları, bilişim uzmanları, hukukçular, bilişim sistemi yöneticileri, adli bilimler alanında çalışan uzmanlar, medya temsilcileri ve akademisyenlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ki siber güvenlik alanında çalışan personelin takip etmesi bekleniyor. 

Her yıl olduğu gibi, 15 kişilik danışma kurulunun 50 sunum başlığı arasından seçerek belirlediği 15 konudan oluşan sunum başlıkları da şimdiden belirlenmiş durumda. Etkinliğin açılış bölümünün ardından üç ayrı teknik bölümde yer alarak gerçekleştirilecek olan sunum başlıkları ise şu şekilde:

 • Siber Güvenlik Bilinci: Her Yaştan Bireyin ve Her Büyüklükteki Kuruluşun Sorumlulukları 
 • Siber Güvenlik Uzmanı Olmak Neden Bu Kadar Kolay/Zor? Gençlerin Siber Güvenlik Alanında Eğitilmesi, Değişen Dünyada Klasik İK Yaklaşımlarıyla ve Kurumsal Duruşla Güvenlikçi Bulmak 
 • Yöneticilere Siber Güvenliği Anlatabilmek: Anlamak Bu Kadar mı Zor? Yoksa İşlerine mi Gelmiyor? 
 • Siber Güvenlik=Sızma Testi. Artık O Devir Bitti! Gelişen Dünyada Karmaşık Siber Güvenlik Rolleri, Sorumlulukları. Artık Her Renk Güvenlik Takımı Var! 
 • Mutlak Güvenlik Mümkün mü? Yoksa Bir Serap mı? İspatlanabilir Güvenlik, Güvenlik Mimarileri ve Sıfır Güven Politikası 
 • Düşman Zaten İçimizde mi? İçerideki Düşman Saldırılarına Alınabilecek Önlemler 
 • Dijital Para, Dijital Cüzdan ve Dijital Hayat Güvenliği; Blok Zincir Teknolojileri 
 • Yazılım ve Donanım Perspektifinden Nesnelerin İnterneti ve 5G Teknolojilerinin Güvenlik Riskleri 
 • Sivil Denizcilik Sektöründe Siber Güvenlik 
 • Otomotiv Siber Güvenliği: Otonom ve Yarı Otonom Araçlarda Güvenlikte Nereye Gidiyoruz? 
 • Devlet Destekli Siber Savaş ve Gözetlemede Üstünlük Arayışı; Toplumsal Etkileri 
 • Bulut Teknolojilerinin Kullanımı ve Potansiyel Açıkları: Askeri, Kamu ve Şirketler Perspektifi 
 • Kritik Altyapılar ve Endüstriyel Kontrol Sistemleri Güvenliği: Başlamalı Ama Nereden? 
 • Havacılık Platformu Siber Güvenliği: Yeni Nesil Uçaklar, İnsansız Hava Araçları ve Ötesi 
 • Sertifikasyon, Akreditasyon, Standartlaşma ve Yönergeler Dünyasında Siber Güvenliğin Yer Alması 

Tüm e-Safe etkinliklerinde olduğu gibi konu başlıkları herkese açık. Dilerseniz sizde uzman olduğunuz konu başlıklarının birinde sunum yapabilirsiniz. Bunun için [email protected] e-posta adresine biyografinizi ve sunum yapacağınız konuyla ilgili özet sunumunuzu göndermeniz yeterli. Danışma kurulumuz özet sunumunuzu inceleyip size dönüş yapacaktır. 6’ncı e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi ile ilgili detaylı bilgiye, etkinliğin resmi web sitesi olan  https://e-safe.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. 

e-Safe Zirveleri Hakkında

e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri, dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel güvenlik açıklarının değerlendirildiği, yerel sorunlara küresel bakış açısıyla odaklanan, Türkiye’nin yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği riskleri masaya yatıran ve alanında uzman konuşmacılarla konuların değerlendirildiği üst düzey bir etkinlikler bütünü olarak doğdu. Sürdürülebilirlik bakış açısı ile kurgulanan ve ilk kez 2017’de gerçekleştirilen e-Safe etkinlikleri, her yıl düzenleniyor. Yılda altı faz olacak şekilde tasarlanan e-Safe etkinliklerinin, Siber Güvenlik ve Kişisel Verileri Koruma olmak üzere ilk iki fazı hayatı geçirilmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda, e-Safe etkinliklerinin; Hack’n Code, KBRN ve Cyber Satellite fazlarının hayata geçirilmesi, tüm fazlar hayata geçirildikten sonra ise yıl içindeki zirvelerde elde edilecek sonuçların, birer bildiri halinde yıl sonunda düzenlenecek bir kongrede yayınlanması hedefleniyor.